fbpx

Drewno z odzysku – ratunek dla natury

Drewno z odzysku – ratunek dla natury

Moda na ekologię trwa, a pojęcie recyklingu na dobre zadomowiło się w słowniku każdej osoby, której zależy na ochronie środowiska. Odmieniane przez wszystkie przypadki i dziedziny sprawiło, że ekologia stała się trendy, a hasło drewno z odzysku – ratunek dla natury, to coraz popularniejsza część ekologicznego stylu życia.

Ekologiczny recykling drewna jest tematem, po który coraz częściej sięgają dekoratorzy wnętrz i producenci oryginalnych mebli, ale wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie skąd bierze się w zasadzie drewno z recyklingu? Nie jest to przecież materiał, po który można po prostu udać się do najbliższego sklepu wnętrzarskiego. Na rynku istnieje spora liczba firm, które zajmują się dostarczaniem czy to mebli wykonanych z drewna z odzysku czy też samego drewna, wykorzystywanego później np.: w formie desek boazeryjnych. Jak takie firmy pozyskują ten oryginalny materiał? Odpowiedź, choć wyjątkowo prosta, nie nasuwa się od razu. Drewno z recyklingu, najczęściej odzyskiwane jest przy rozbiórce starych, ponad 100 letnich, drewnianych chat i stodół, z różnych regionów Polski. Chaty wiejskie, które powstawały na początku XX wieku, w całości wykonane były z drewna, a dzisiaj, kiedy już nie nadają się do użytkowania, stanowią doskonałe źródło tego surowca, który można wykorzystać do tworzenia oryginalnych mebli ze starego drewna, świetnie uzupełniających aranżacje w stylu industrialnym.

Drewno z odzysku – ratunek dla natury czy modna fanaberia?

Do niedawna nikt nie myślał o tym, że deski ze starej stodoły, która rozpada się gdzieś na terenie Kresów Wschodnich, mogą zyskać drugie życie w postaci oryginalnej szafki albo stolika w nowoczesnym salonie. Takie meble ze starego drewna posiadają coś, czego brakuje nawet najbardziej luksusowym meblom, dostępnym w sklepach wnętrzarskich. Mają niepowtarzalny charakter, bo zostały wykonane z materiału, którego fakturę i kolorystykę kształtował czas. Drewno z odzysku, nabierało swojej wyjątkowości bez pośpiechu, w tempie upływających lat. A dziś, kiedy drewno z recyklingu stało się modne, przebojem wchodzi na salony. W ogólnym trendzie proekologicznym stało się hitem. Drewno pozyskane przy rozbiórce starych chat i stodół, można wykorzystać w postaci desek, będących elementem uzupełniającym aranżacje wnętrz. Piękne, drewniane klepki położone na podłodze lub ułożone w oryginalny sposób na ścianie, stworzą niebanalny klimat pomieszczenia. Taka nowatorska, drewniana boazeria, której materiałem jest drewno z odzysku, sprawdzi się, zarówno we wnętrzu urządzonym w stylu eko, jak i w tym, które reprezentuje styl skandynawski. Do każdego z nich wniesie powiew natury.

Ochrona środowiska – drewno z recyklingu

Ekologiczny recykling drewna znajduje również zastosowanie w budownictwie. Wykorzystując drewno z recyklingu ratujesz lasy. Tak pozyskany surowiec można wykorzystać do budowy nowych osiedli mieszkalnych. Dzięki temu oszczędza się, nie tylko czas i środki, ale także zapobiega dewastacji środowiska. Budując domy w oparciu o taki materiał, redukowana jest niepotrzebna wycinka drzew i w ten sposób aktywnie wspierana ochrona środowiska. Drewno z recyklingu, dostępne w produktach z naszego sklepu, nie podlega sztucznej obróbce, a więc pozbawione jest chemicznych ulepszaczy, które stosuje się w normalnej produkcji desek. Jest więc surowcem w 100% ekologicznym. Wyroby wykonane z takiego drewna są, nie tylko eleganckie wizualnie, ale także bardzo wytrzymałe i przy odpowiedniej konserwacji, mogą służyć właścicielowi przez kolejne dziesięciolecia. Jeśli kwestie ekologiczne nie do końca Cię przekonują, to warto rozważyć również kwestie finansowe. Drewno z odzysku w wielu przypadkach można zakupić bezpośrednio u właściciela chaty, z której pochodzą. Omijasz więc pośredników, a co się tym wiąże, również wszelkie narzucane przez nich dodatkowe opłaty, dzięki czemu możesz negocjować cenę u źródła.

Ekologia nie musi być nudna, a na pewno nie musi drenować Twoich kieszeni. Wykorzystaj drewno z recyklingu i stwórz oryginalne aranżacje, wnoszące niebanalny urok do Twoich wnętrz. Ekologiczny recykling drewna coraz częściej staje się podstawą umeblowania, a nie tylko dodatkiem do ciekawych wizualnie projektów wnętrzarskich.