fbpx

Jak dbać o drewniane meble?

Drewno to najbardziej wytrzymały i ponadczasowy surowiec. To również jeden z najważniejszych elementów wykorzystywanych w popularnych stylach aranżacji wnętrz – białe drewno znajdziesz w stylu skandynawskim lub marynistycznym, naturalne, lekko postarzałe drewno w stylu cubby chi, jak i prowansalskim, z kolei ciemne i eleganckie w zawsze modnym – klasycznym. Drewno to naturalny, ciepły klimat dla Twojego domu oraz pewność, że meble przez długi czas zachowają swój oryginalny wygląd. Jednak, aby tak się stało – musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Na początek, drewno nie lubi wody! Drewno jest bardzo trwałe, ale woda to jeden z głównych czynników jego degradacji. Podczas pielęgnacji powinno unikać się więc mokrych ścierek oraz szorstkich szmatek, które również mogą zniszczyć powierzchnię mebla. Bardzo ważne jest przecieranie mebli na sucho, tak aby nadmiar wilgoci nie wniknął w ich strukturę.

Preparat do czyszczenia mebli należy dostosować do rodzaju drewna. Meble lakierowane, woskowane, olejowane, bejcowane, fornirowane – każdy z nich wymaga innego detergentu do ochrony i pielęgnacji drewna. Aby dobrze oczyścić drewno, na początku trzeba wiedzieć, z jakim materiałem mamy do czynienia. Dlatego najlepiej, aby już podczas kupna mebli, dobrać do nich odpowiednie preparaty. Pamiętaj również, aby zawsze sprawdzać skład detergentów, które używasz. Zbyt mocne dla danego rodzaju drewna, mogą prowadzić do powstania plam lub przebarwień.

Czy sposób nakładania preparatu ma znaczenie? Ma i to jakie! Warto wiedzieć, że nie powinno się ich bezpośrednio nakładać na drewno. Dobrym rozwiązaniem jest wyłożenie specyfiku na miękką ściereczkę, a następnie wtarcie go kolistymi ruchami w drewnianą powierzchnię.

Dobre nawyki to podstawa, więc oprócz dobrania odpowiednich środków, należy pamiętać o regularnej pielęgnacji drewna. Twoje codzienne zwyczaje również mają istotny wpływ na wygląd Twoich mebli. Istotną zasadą jest unikanie gorących naczyń, zostawianych bezpośrednio na drewnianych powierzchniach. Dlatego przydatne są wszelkiego rodzaju podkładki zabezpieczające, które będą chronić drewno przed białymi przebarwieniami. Deski do krojenia, unikanie wilgoci, szybkie usuwaniu zanieczyszczeń czy niezostawianie na meblach ostrych narzędzi – wypracuj u siebie przyzwyczajenia, które w prosty sposób pomogą zachować piękno Twoich mebli.

Ważna jest konsekwentna pielęgnacja drewna – to już wiemy! Dzięki swoim właściwościom antystatycznym drewno odpycha kurz i inne zabrudzenia, jak i jest świetnym rozwiązaniem dla alergików. Drewno to pewny wybór dla Twojego domu, a więc pamiętaj – dzięki odpowiedniej pielęgnacji zatrzymasz swoje meble w czasie i przez długi czas będziesz mógł cieszyć się ich pięknym wyglądem!